Honí vás mlsná? Je na čase vyzkoušet miletínské modlitbičky.

Jak jsou chutné Erbenovi Miletínské modlidbičky?559

Honí vás mlsná, ale na běžné sladkosti jako čokoláda nebo zmrzlina nemáte chuť?

Je na čase vyzkoušet miletínské modlitbičky, tradiční medový dezert ze začátku 19. století.

Složení a výrobní postup této perníkové lahody se od svého vzniku prakticky nezměnil. Základem je těsto z medového perníku, které musí nejprve šest týdnů zrát. Z těsta se následně vykrajují plátky o velikosti 7x5 cm, na které se po upečení rozprostře ořechová náplň. Navrch se poté položí pátek z vaječných bílků a skořice.

Celá miletínská modlitbička se polije cukrovou polevou a ozdobí půlkou mandle – ta má symbolizovat právě křížek na modlitebních knížkách. Mandlička se zde přidává po celou dobu, až na období obou světových válek, kdy mandle byly cenné boží, a tak se křížek kreslil pomocí cukrové polevy.

Původ této perníkové cukrovinky nalezneme ve městě Miletín, rodišti známého českého spisovatele Karla Jaromíra Erbena. Ostatně s rodinou Erbenů jsou Miletínské modlitbičky neochvějně spojeny. Josef Erben, příbuzný Karla Jaromíra Erbena, se při vymýšlení nové perníkové dobroty inspiroval u malých modlitebních knížek.

Od roku 1864 se tak v domě č. 11 v Miletíně začaly vyrábět Miletínské modlitbičky, které si velmi rychle získaly popularitu napříč českými zeměmi. Měl je rád například první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo básník Jaroslav Seifert.

oplatky poděbradA svoji oblíbenost si modlitbičky v české společnosti udržují dodnes. Již v roce 1913 byla výrobku udělena ochranná známka pod názvem Erbenovy miletínské modlitbičky. Ačkoliv se během období socialismu výroba z důvodu znárodnění podniku pozastavila, v 90. letech, díky restitucím, byla opět obnovena.

Setkat se však můžete i s Miletínskými modlitbičkami. Jedná se o velmi podobný výrobek, který v roce 1902 v domě č. 93 začal produkovat Josef Laušman. Mezi oběma firmami se vedly dlouhé právní spory, které vyústily v udělení ochranné známky pro každou z nich.

 

Výše uvedený recept je však pouze orientační, ani jedna z cukráren množství a přesné ingredience neprozradila.